Așa cum s-a anunțat, cele patru străzi incluse în programul de modernizare a Bârladului, finanțat din bugetul local, au intrat în lucru, iar asfaltul a fost deja așternut de muncitorii de la Transmir Murgeni pe strada 1 Decembrie. Ceea ce până ieri era un șantier, este astăzi o investiție care prinde contur sub ochii tuturor bârlădenilor.
”Știu că mulți și-ar dori ca toate străzile din Bârlad să fie modernizate simultan. Din păcate, acest lucru nu este posibil. În schimb, ceea ce putem face este să continuăm să investim, să căutăm soluții și să valorificăm fiecare resursă disponibilă pentru a aduce infrastructura modernă în cât mai multe zone ale orașului. Vă spun sincer că, în spatele fiecărei lucrări, se află multă, multă muncă, responsabilitate și dorința de a recupera întârzieri acumulate de-a lungul anilor. Strada 1 Decembrie este încă o dovadă că proiectele despre care vorbim ajung să fie realizate și că transformarea Bârladului nu se rezumă la planuri, ci se vede zilnic pe teren. Poate spune oricine orice, dar eu nu pot decât să le mulțumesc bârlădenilor pentru răbdare și înțelegere. Șantierele creează temporar disconfort, însă rezultatele vor rămâne pentru mulți ani de acum înainte!”, a declarat primarul Dumitru Boroș.
Iată că, stradă cu stradă și cartier cu cartier, pas cu pas, Bârlad devine mai modern și mai bine conectat la nevoile comunității. În câteva zile, toate ”preluările” din intersecțiile cu strada 1 Decembrie vor fi, de asemenea, asfaltate, astfel încât lucrarea să poată fi recepționată. Anterior turnării covorului, s-au făcut lucrări de ridicare a capacelor de canal și gurilor de aerisire pentru conductele de gaz subterane. (D.R.)







