Frunzele ruginite, un vânt jucăuș, razele timide ale soarelui, mireasma de vin cu scorțișoară și un fular mov. Aceasta este imaginea de toamnă pe care am surprins-o recent pe străzile Vasluiului. Dar ce te faci dacă nu te regăsești în acest peisaj idilic?
Deseori se întâmplă să nu poți să te bucuri de tot ceea ce oferă mai bun un anumit anotimp. Neliniștea, emoțiile negative, somnolența, pofta exagerată, apatia te copleșesc. În aceste zile, este vorba despre depresia de toamnă sau depresia sezonieră, care afectează deopotrivă atât bărbații, cât și femeile. Chiar dacă se spune că sexul slab este mai afectat de aceste stări, psihologii susțin că femeile acceptă mai ușor ideea că au o problemă și solicită mai des decât bărbații un ajutor specializat. La Vaslui, cabinetele psihologilor se aglomerează în această perioadă, când apropierea iernii favorizează stările depresive.
“Sunt simptomele depresiei, dar nu reprezintă una care ține mult. Este o stare acută. Dacă ești răcit, nu înseamnă că ești gripat, nu înseamnă că va ține tot anul, ci o săptămână, cam atât. Cei care sunt într-adevăr depresivi rămân așa o perioadă mai îndelungată. Depresia apare din cauza unor schimbări din mediu care acționează direct asupra omului. Zilele care sunt mai scurte și nopțile care sunt mai lungi influențează direct secreția de melatonină, care produce starea de somnolență. Cu cât este mai lungă noaptea, deci mai mult întuneric, cu atât cantitatea de melatonină e mai mare și totodată și somnolența noastră e prelungită. Depresia se definește prin mai multe cauze, atât externe, cât și interne. Cele externe sunt date predominant de factori sociali, dar și de factori naturali. Când dispare perioada de schimbare de anotimp și se stabilizează iarna, apare și echilibrarea la nivelul individului”, explică psihologii.
Femeile acceptă mai ușor problema
Specialiștii consideră că, deși, din punct de vedere genetic, femeile sunt mai predispuse la depresie decât bărbații, cei din urmă sunt mai puțin dispuși să ceară ajutor și să urmeze un tratament psihiatric și psihoterapeutic: “Dacă femeile sunt mai predispuse să vorbească despre sentimentele lor, bărbații evită să recunoască faptul că au o problemă, nedându-și voie să-și trăiască sentimentele – un semn de vulnerabilitate. Din fericire, noi, oamenii, suntem vulnerabili, adică umani, trăind sentimente de bucurie, supărare, ură, iubire, furie, frustrare ș.a. De maniera în care ne dăm voie să ne trăim senzațiile, emoțiile și sentimentele din diferite situații de viață (traumatice, boli acute sau cronice, stres), sau alți factori de natură psiho-socială, dar și de ajutorul primit, depinde instalarea depresiei, accentuată de expunerea redusă la lumina zilei, lipsa de mișcare fizică, precum și de lipsa momentelor de relaxare – condiții specifice toamnei. Toamna, se accentuează ceea ce în fond există, prin scăderea secrețiilor de serotonină, dopamină și melatonină răspunzătoare de starea de bună dispoziție, în prezența luminii. Un stil de viață echilibrat între muncă și odihnă, o gândire realistă și gestionarea corectă a emoțiilor prin asumarea lor, nu prin respingere sau prin cenzurare, ne ajută să descoperim beneficiile acestei vieți. Viața este de trăit cu tot ce conține, plăcut sau neplăcut! Într-adevăr, în ultima vreme s-au înmulțit cazurile de depresie, iar asta se întâmplă pentru că oamenii, în general, se distanțează de ei înșiși, sunt angrenați în multe activități și nu mai țin seama de lucrurile cu adevărat importante din viața lor”.
Psihologii au și o explicație suplimentară: “Componenta socială e importantă pentru a putea fi găsit un echilibru între starea de bine și cea depresivă. În timpul verii, oamenii sunt preocupați să plece în concediu, acceptă mai ușor să se conecteze unii la ceilalți prin diverse activități, ceea ce îi ține departe de stările depresive pe care le conștientizează și le resimt odată cu revenirea la rutina zilnică. O persoană predispusă la stări depresive le va resimți mai acut în perioada toamnei, când și vremea de afară suferă schimbări dramatice și pendulează între furtună și acalmie”.
Cum să scăpăm de depresie, în șapte pași
De obicei, oamenii nu-și recunosc slăbiciunile, ci le ascund. De aceea, cel mai important pas este să acceptăm ideea că am intrat într-o stare depresivă. Urmează diagnosticarea. Termenul-limită este o lună. Dacă apatia durează mai mult, trebuie să ne adresăm unui psiholog sau psihiatru. În lupta cu astenia, ne ajută consumul de alimente ce conțin vitamine, precum și carbohidrații, aceștia din urmă pentru producerea serotoninei, hormonul fericirii.
În loc de pasivitate, să alegem activitatea! Să-i oferim organismului nostru cât mai multă mișcare. Gata cu statul în pat, a venit timpul să acționăm! Socializarea e indispensabilă! În niciun caz nu trebuie să ne retragem și să așteptăm inițiativa celorlalți, ci să o preluăm! Discuțiile interminabile la o ceașcă de cafea cu prietenii vor înlocui o ședință la psiholog.
Pe parcursul zilei, să ne expunem la lumină și să profităm de soare la maximum. Pentru locuința noastră este de dorit să alegem lumina albă. Lumina portocalie sau albastră produce oboseală pe plan psihic, inducând totodată o stare de somnolență. Uneori, și hobby-urile ne ajută să revenim în apele noastre. Lectura, vizionarea unor comedii sau alte filme deconectante ar putea fi un leac pentru depresie. (D.R.)