2020 este un an cu deosebite semnificații pentru Camerele de Comerț din România, împlinirea a 30 de ani de activitate modernă. În același timp este un an foarte dificil și care aduce provocări noi pentru comunitatea de afaceri, epidemia- cu toate restricțiile ce o însoțesc obligându-ne la schimbări majore în viață și activitate.
Reînființate în 1990, după căderea dictaturii comuniste, Camerele de Comerț și-au reluat programul de implicare în viața economică a societății, contribuind la dezvoltarea comunității de afaceri. Cele 27 de ediții TOPUL FIRMELOR sunt de fapt 27 de ani de susținere a afacerilor de către Camerele de Comerț.
Cu acest prilej Camera de Comerț Industrie și Agricultură Vaslui vă invită să participați la cea de-a XXVII -a ediție a Galei TOPUL FIRMELOR VASLUIENE 2020 și la celebrarea jubileului de 30 de ani de existență și activitate modernă a organizației camerale vasluiene, care anul acesta au loc în versiune online, prin lansarea unui film video realizat cu această ocazie, care include festivitatea de premiere, precum și mesajele Președintelui Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Vaslui, Ionel Constantin, al Președintelui Camerei de Comerț și Industrie a României, Mihai Daraban ale oamenilor de afaceri vasluieni.
Filmul evenimentului va fi prezentat în premieră joi, 26 noiembrie 2020, în cadrul unei confeerințe de presă, începând cu orele 11.00, pe urmatoarele platforme: www.facebook.com/tvtotalvas; www.facebook.com/cciavs ; www.youtube.com
Clasamentul firmelor vasluiene realizat pentru rezultatele financiare ale anului 2019, a cărui metodologie riguroasă este aplicată în mod unitar de tot Sistemul Camerelor de Comerț, nu face excepție de la acest program.
Din cele 6.670 bilanțuri depuse de societățile comerciale, înmatriculate în județul Vaslui, aferente anului 2019, 6.045 au avut o cifră de afaceri diferită de zero (firme active), iar 2.546 au îndeplinit criteriile de admitere în clasament din care 1.269 firme s-au clasat pe locurile 1-10 ale Topului.
În Topul Național al Firmelor (top 10) avem 66 de firme din toate cele 7 secțiuni (domenii mari) de activitate. Dintre acestea, 22 se află între primele 3 locuri și ne bucurăm să remarcăm prezența unor firme membre ale Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Vaslui și citez, fără a epuiza lista, firme precum: GAZ EST SA, PLANTAGRO-COM SRL, AUSTRIA JUICE ROMANIA SRL, SAFIR SRL, CONFECȚII BÂRLAD SA, VANBET SRL, ENERGOCONSTRUCT SRL.