Marius Arcăleanu, candidatul Alianței Dreapta Unită la primăria municipiului reședință, continuă prezentarea programului său electoral cu ceea ce numește „Pașii concreți pentru dezvoltarea Vasluiului”:
– Regenerare urbană și peisagistică pe curs pârâu Delea
Voi face rapid un parteneriat cu Administrația Apele Române, în administrarea căreia se află acest curs de apă care străbate cartierul Zona Gării pentru a proceda la salubrizarea imediată a albiilor. Cu specialiștii în urbanism voi identifica soluții de amenajare parcări, terase, zonă de promenadă și de petrecere a timpului liber, piste pentru bicicliști.
Primăria nu a mișcat un deget pentru a rezolva problema în Zona Gării. Amenajarea pârâului Delea ține deopotrivă de estetica urbană și de confortul locuitorilor, care acum sunt nemulțumiți și afectați de aspectul neîngrijit, de mirosurile urâte și de țânțari.
– Un nou început pentru eficiența energetică și estetica urbană
În Vaslui, primăria a scris doar proiecte de reabilitare termică a clădirilor în care funcționează diverse instituții publice. Pentru blocurile în care locuiesc vasluienii: ZERO proiecte și ZERO lei pentru eficiență energetică. Primăria a respins colaborarea cu proprietarii de apartamente și asociațiile de proprietari pentru reabilitarea termică totală a blocurilor (subsol, tâmplărie, acoperiș și montare panouri solare) și a refuzat să cheltuiască bani pe expertize privind performanța energetică a clădirilor. Era singura cheltuială prevăzută în Ghidul Național „Valul Renovării”.
Voi face o eficientizare energetică totală a blocurilor din Vaslui, inclusiv prin amplasarea de panouri fotovoltaice, măsuri care vor duce în final la scăderea facturilor la gaze și energie electrică pentru familiile vasluiene. Vasluienii au dreptul la un oraș frumos, atrăgător sub aspect urbanistic, cu costuri mici pentru apartamente la energie și gaze. Nepăsarea actualei administrații le-a refuzat acest drept.
Este strigător la cer faptul că Primăria Vaslui a accesat ZERO lei din fondurile guvernamentale puse la dispoziție comunităților locale pentru anveloparea blocurilor.
– 10 milioane de lei pentru igienizare subsoluri și înlocuire acoperișuri de azbociment
Voi crea un fond special din bugetul local, de 10 milioane de lei anual, pentru proprietarii din blocurile de locuințe, care să acceseze acești bani pentru lucrări de igienizare a subsolurilor și de schimbare a acoperișurilor din azbociment care este cancerigen. Fondurile vor fi accesate pe baza unui Ghid de finanțare elaborat de specialiști și a proiectelor depuse de solicitanți. Rezolvăm, astfel, și problema intrării în legalitate a acoperișurilor blocurilor.
– Ca primar, prima mea grijă o constituie cetățenii și calitatea vieții lor în municipiu.
Până acum, nimeni din administrația publică nu s-a gândit cum să-i ajute să rezolve igienizarea subsolurilor de bloc și modernizarea acoperișurilor din azbociment, care este cancerigen. Eu voi rezolva această problemă dureroasă pentru vasluieni.
(Material de propagandă electorală. CMF 21240063)