Stimați locuitori ai județului,
Sunt Ciprian-Ionuț Trifan, candidatul Partidului Social Democrat (PSD) la funcția de președinte al Consiliului Județean (CJ) Vaslui. Doresc să vă supun atenției proiectele pe care îmi propun să le implementez împreună cu colegii mei din viitorul CJ.
Noi, cei de la PSD, ne dorim ca anul 2024 să aducă bunăstare pentru toți vasluienii. Știm ce așteaptă oamenii de la noi și ne-am desemnat candidații pe criterii clare, transparente și asumate. Oferta noastră este simplă: oameni integri, profesioniști și cărora să le pese de comunitățile locale. În calitate de coordonator al candidaților noștri, m-am asigurat că fiecare este onest, cinstit, gospodar, serios și poate face față oricărei provocări administrative. Vasluienii vor fi reprezentați decent, profesionist și implicat. Echipa PSD nu are vulnerabilități, duble standarde sau interese ascunse.
Astăzi, prezint, pe scurt, prioritățile în ceea ce privește EDUCAȚIA.
În primul rând, vom ajuta primăriile din județ pentru a avea școli dotate modern și, de asemenea, vom încuraja construcția de săli și terenuri de sport în comunitățile noastre.
– Trei din cele patru școli speciale se află deja într-un amplu proiect de modernizare care cuprinde reabilitare energetică, modernizarea clădirilor și dotarea cu echipamente. Vom dota 4 laboratoare de informatică cu echipamente specifice pentru învățământul special, 68 de săli de clasă și un laborator de științe care să faciliteze învățarea (inclusiv online) a elevilor cu cerințe educative speciale. Vom dota 10 cabinete școlare destinate serviciilor de recuperare, terapii specifice și consiliere pentru elevi.
– Noi încurajăm performanța: vom acorda sprijin material elevilor capabili de performanță și vom premia olimpicii vasluieni. Vom susține activitățile educaționale și parteneriatele pentru excelență.
– Sprijinim și activitățile extracurriculare prin finanțarea Palatului Copiilor din Vaslui, care oferă mediul de dezvoltare a unor competențe deosebite elevilor.
– Vom continua demersurile de preluare a Taberei Poiana Căprioarei pentru a putea investi într-o locație ce va avea ca destinație crearea unui mediu de recreere prin învățare și învățare nonformală pentru copiii, tinerii și artiștii vasluieni care aduc valoare în acest județ.
– Vom extinde rețeaua de asistență psihopedagogică în orașele secundare și comunele județului.
– Digitalizăm școlile: vom sprijini eforturile primăriilor pentru dotarea cu echipamente electronice și digitale pentru a mări performanța actului didactic.
– Microbuze școlare pentru elevii din sate pentru a facilita accesul ușor la școală
– Sprijinim învățământul dual profesional prin crearea unui cadru de dialog între mediul antreprenorial și școlile din județ.
(Material de propagandă electorală. CMF 21240002)