Legăturile dinte Camera de Comenț Industrie și Agricultură Vaslui și Camera de Comerț și Industrie a Republicii Moldova sunt de notorietate. Poate acest lucru face ca cei din CCIA Vaslui să motiveze și să impulsioneze colegii de peste Prut în acelerarea și materializarea legăturilor oamenilor de afaceri pe pe cele două maluri ale Prutului. Gala Oamenilor de afaceri, ediția 2020, ținută online, datorită pandemiei Covid 19, a acordat președintelui, de fapt președintei Camerei de Comerț și Industrie a Raionului Hăncești, Republica Moldova, Tatiana Cojocaru, placheta de merit pentru întraga activitate în acest domeniu.
Distincția a fost înmânată de Ionel Constantin, așa cum ați văzut în materialul video. Să menționăm faptul că schimburile economice între cele două țări situează Romănia pe locul 1, în ciuda faptului că politicienii, atât romăni cât și cei din Chișinău, nu fac nimic concret în amplificarea legăturilor economice cât și sociale. Promisiuni electorale care au curs în campaniile electorale ale politicienilor români și moldoveni.