Potrivit metodologiei legale, părinții ai căror copii împlinesc în anul curent vârsta de 6 ani până la data de 31 august inclusiv au obligația de a-i înscrie în învățământul primar – clasa pregătitoare. Părinții ai căror copii împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie pot să-i înscrie la clasa pregătitoare dacă nivelul lor de dezvoltare este corespunzător, altfel vor fi consiliați în vederea înscrierii copiilor la grădiniță – grupa mare. La cererea scrisă a părinților/reprezentantului legal, în cazuri justificate, înscrierea în clasa pregătitoare a copiilor care împlinesc 6 ani până pe 31 august poate fi amânată cu un an.
Conform calendarului oficial, mâine, 27 martie, vor fi anunțate, prin afișare la sediile unităților de învățământ/pe site-urile acestora, criteriile specifice de departajare, iar în perioada 28 martie – 10 aprilie va avea loc evaluarea dezvoltării copiilor care împlinesc 6 ani în intervalul 1 septembrie – 31 decembrie a.c. Pentru copiii care au frecventat grădinița, se vor realiza înregistrarea cererilor pentru obținerea recomandării de înscriere în clasa pregătitoare, apoi eliberarea/transmiterea către părinte de la unitatea de învățământ cu nivel preșcolar a recomandării de înscriere în clasa pregătitoare sau în grupa mare, după caz.
Pentru copiii care nu au frecventat grădinița sau au revenit din străinătate, se vor realiza:
– înregistrarea a cererilor de evaluare
– planificarea organizării evaluării, afișarea și comunicarea programării pentru participarea la evaluare
– desfășurarea evaluării copiilor
– eliberarea/transmiterea către părinte a recomandării de înscriere în clasa pregătitoare sau în grupa mare, după caz
– soluționarea,de către Comisia Județeană a situațiilor excepționale care necesită amânarea înscrierii în învățământul primar.
În perioada 11 aprilie – 14 mai, se vor efectua completarea cererilor-tip de înscriere de către părinți/ tutori legal instituiți/ reprezentanți legali, online sau la unitatea de învățământ la care solicită înscrierea copiilor, depunerea/transmiterea acestora, apoi validarea fișelor de înscriere generate de aplicația informatică.
Înscrierea în învățământul primar:
– 14-17 mai – Procesarea cererilor și repartizarea copiilor la școala de circumscripție
– 20-27 mai – Procesarea cererilor prin care se solicită înscrierea la o altă unitate decât școala de circumscripție, pe locurile rămase libere.
– 29 mai – Afișarea în unitățile de învățământ și pe site-ul inspectoratului școlar a candidaților înmatriculați și a numărului de locuri rămase libere.
A doua etapă de înscriere în învățământul primar:
– 30 mai – Afișarea la unitățile de învățământ/inspectorat a procedurii specifice de repartizare a copiilor pe locurile disponibile
– 31 mai -7 iunie – Depunerea/transmiterea cererii-tip de înscriere la secretariatul unității de învățământ aflate pe prima poziție dintre cele trei opțiuni exprimate pentru etapa a doua de către părinții copiilor care nu au fost cuprinși în nicio unitate de învățământ în etapa anterioară sau care nu au participat la prima etapă.
– 10-14 iunie – Validarea cererilor-tip de înscriere la unitatea de învățământ aflată pe prima poziție în opțiunile privind înscrierea copiilor.
– 17-21 iunie – Procesarea la nivelul unităților de învățământ a cererilor-tip de înscriere depuse de părinți/tutori legal instituiți/reprezentanți legali, aplicând procedura specifică elaborată de inspectoratul școlar, pe baza criteriilor generale și a celor specifice de departajare, în limita locurilor disponibile. Completarea în aplicația informatică a datelor din cererile-tip de înscriere pentru candidații înscriși în această etapă.
– 21 iunie – Afișarea la fiecare unitate de învățământ a listelor finale ale copiilor înscriși în clasa pregătitoare.
– 2-6 septembrie – Centralizarea și soluționarea de către inspectoratul școlar a cererilor părinților/ tutorilor legal instituiți/ reprezentanților legali ai copiilor care nu au fost încă înscriși la o unitate de învățământ. Soluționarea de către inspectoratul școlar a oricărei alte situații referitoare la înscrierea în învățământul primar, având în vedere, cu prioritate, interesul superior al copilului. (D.R.)