Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Vaslui atrage atenția angajatorilor să respecte prevederile Ordonanţei de Urgenţă nr. 99/2000 privind măsurile ce pot fi aplicate în perioadele cu temperaturi extreme ridicate pentru protecţia persoanelor încadrate în muncă deoarece în județul Vaslui indicele de confort termic (ITU) a atins și a depășit valoarea critică de 80 de unități.
Orientând activitatea instituţiei spre prevenire, personalul ITM Vaslui urmărește îmbunătăţirea securităţii şi sănătăţii în muncă în special în domeniile de activitate cu riscuri majore de accidentare şi îmbolnăvire profesională, prin conştientizarea angajatorilor şi lucrătorilor asupra importanţei asigurării unor locuri de muncă sigure şi sănătoase şi a necesităţii respectării legislaţiei în domeniu. Măsurile vizează cu preponderenţă sectoarele: construcţii civile şi industriale, construcţii drumuri şi poduri, agricultură, comerț, transporturi etc.
ITM Vaslui reamintește câteva dintre măsurile de protecție a lucrătorilor prevăzute de legislația în vigoare și care trebuie respectate de către angajatori în această perioadă în care sunt prognozate de către Administrația Națională de Meteorologie temperaturi extreme ridicate. În sensul Ordonanţei de Urgenţă nr. 99/2000, prin temperaturi extreme ridicate se înţeleg temperaturi exterioare ale aerului care depăşesc +37°C sau care, corelate cu condiții de umiditate, pot fi echivalate cu acest nivel. În perioadele cu temperaturi extreme ridicate, angajatorii trebuie să asigure următoarele măsuri minimale pentru ameliorarea condiţiilor de muncă:
– Reducerea intensităţii şi ritmului activităţilor fizice;
– Asigurarea ventilaţiei la locurile de muncă;
– Alternarea efortului dinamic cu cel static;
– Alternarea perioadelor de lucru cu perioadele de repaus in locuri umbrite, cu curenţi de aer;
Pentru menţinerea stării de sănătate a lucrătorilor, sunt necesare următoarele:
– Asigurarea apei minerale adecvate, câte 2-4 litri/persoana/schimb;
– Asigurarea echipamentului individual de protecţie;
– Asigurarea de duşuri.
Angajatorii care nu pot asigura condiţiile menţionate, de comun acord cu reprezentanţii sindicatelor sau cu reprezentanţii aleşi ai lucrătorilor, vor respecta măsurile dispuse (reducerea programului de lucru, eşalonarea pe două perioade a zilei de lucru etc.), în conformitate cu art. 6 din Ordonanţa de Urgenţă nr. 99/2000.
Pentru prevenirea unor vătămări determinate de lucrul în condiţii de temperaturi extreme angajatorul trebuie să ia următoarele măsuri:
– Asigurarea examenului medical la angajare şi a controlului medical periodic, urmărind depistarea precoce a contraindicaţiilor pentru muncă la temperaturi crescute;
– Asigurarea primului ajutor şi a transportului la cea mai apropiată unitate sanitară a persoanelor afectate;
– Trecerea, după posibilităţi, în alte locuri de muncă sau reducerea programului de muncă pentru persoanele cu afecţiuni care au contraindicaţii privind munca la temperaturi extreme.
”Pentru a evita pericolele iminente, ITM Vaslui recomandă tuturor angajatorilor să-şi organizeze activitatea respectând drepturile propriilor angajaţi, fără a pierde din vedere faptul că neluarea măsurilor de securitate și sănătate în muncă în perioada cu temperaturi extreme crescute constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 1.500 de lei la 2.500 de lei dacă faptele nu au fost săvârşite în astfel de condiţii încât să fie considerate, potrivit legii penale, infracţiuni. În perioada imediat următoare, inspectorii de muncă vor demara acţiuni de control la firmele care desfăşoară activităţi în astfel de situaţii”, a declarant Gheorghe Chirvase (foto), inspector-șef al ITM Vaslui. (D.R.)







