În perioada 15-21 iunie, polițiști rutieri și de ordine publică din cadrul Inspectoratului de Poliției Județean Vaslui au derulat activități specifice pentru creșterea gradului de disciplină rutieră, pentru prevenirea evenimentelor rutiere și pentru depistarea și sancționarea conducătorilor de vehicule aflați sub influența alcoolului și/sau a substanțelor psihoactive.
Cei peste 60 de polițiști care au acționat, în medie, zilnic au verificat peste 2.200 de vehicule și au legitimat peste 2.580 de persoane. Totodată, au fost efectuate peste 1.570 de testări privind consumul de alcool și consumul de substanțe psihoactive, fiind depistate 54 de persoane aflate sub influența alcoolului (20 de conducători de vehicule și 34 de alți participanți la trafic) și o persoană pozitivă în urma testării la substanțe psihoactive.
Față de 93 de persoane, care puneau în pericol siguranța circulației rutiere, a fost dispusă măsura complementară a suspendării dreptului de a conduce vehicule pe drumurile publice, în 87 de cazuri au fost reținute certificatele de înmatriculare iar în 9 cazuri au fost reținute plăcuțele de înmatriculare.
De asemenea, a fost constatată și săvârșirea a 23 de infracțiuni, 15 contra siguranței circulației pe drumurile publice (9 de ,,conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”, 4 de ,,conducerea unui vehicul fără permis de conduere” și 2 de ,,punerea în circulație sau conducerea unui vehicul neînmatriculat”) și 8 alte infracțiuni. (D.R.)







