În noaptea de 20 spre 21 iunie, sub coordonarea Serviciului de Ordine Publică, 65 de cadre ale Inspectoratului de Poliție Județean, sprijiniți de Inspectoratul de Jandarmi Județean și Registrul Auto Român, au acționat în municipiile Bârlad și Huși pentru asigurarea unui climat corespunzător de ordine şi siguranţă publică, precum și pentru creșterea gradului de disciplină rutieră.
În cadrul filtrelor instituite, au fost legitimate peste 540 de persoane, controlate peste 370 de vehicule și 30 de agenți economici, fiind derulate peste 200 de testări alcoolscopice și pentru depistarea consumului de substanțe psihoactive. Au fost reținute 4 permise de conducere, 23 de certificate de înmatriculare și 2 seturi de plăcuțe de înmatriculare.
Au fost aplicate 144 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de peste 53.500 de lei, au fost constatate 2 infracțiuni și au fost ridicate în vederea cercetării mai multe obiecte (cuțit, baston telescopic și crose de golf). (D.R.)







